VyhledáváníKalendář akcí

Dnes < 2013 >  < květen > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Ceny Akademie věd ČR 2015 pro úspěšné vědce

news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015
Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)

 

Ceny Akademie věd ČR 2015 pro úspěšné vědce

24.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150925/BE8A901.jpg

Ve čtvrtek 24. září předal v Lannově vile předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš Ceny Akademie věd ČR za vynikající výsledky velkého vědeckého významu. Ocenění, spojené s finanční odměnou, se uděluje za ukončené výsledky špičkového výzkumu orientovaného na společenské priority, které přispívají k prestiži české vědy. Vyznamenáni byli vědci zabývající se vesmírem, nanočásticemi i historií. „Těší mne, že ceny se tentokrát rozdělily na všechny tři vědní oblasti, což není vždy pravidlem,“ ocenil pestrost vědeckých týmů prof. Drahoš, který předal rovněž Cenu předsedy AV ČR za propagaci či popularizaci výzkumu prof. Heleně Illnerové.

více zde

Grantová agentura ČR ocenila nejlepší vědce základnho výzkumu

2.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150108-otevreny-dopis-predstavitelu-vyzkumnych-instituci-cr-predsedovi-grantove-agentury-cr.jpg

Řešitelé nejlepších projektů základního výzkumu převzali Cenu předsedy Grantové agentury ČR. Získal ji archeolog Jan Klápště z Filozofické fakulty UK za výzkum zaměřený na poznání středověké společnosti a krajiny českých zemí, chemik Václav Švorčík z Fakulty chemické technologie VŠCHT za vytvoření nových materiálů s upraveným povrchem, které by mohly najít uplatnění v tkáňovém inženýrství, ekolog David Storch z Centra pro teoretická studia a katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK za makroekologickou analýzu příčin rozdílů v biologické rozmanitosti na povrchu Země a biolog Richard Štefl z brněnského vědeckého centra CEITEC za studium vzniku nekódující RNA, označované někdy jako temná hmota genomu.

více zde

Kam směřuje současná energetika v kontextu změny klimatu?

1.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150929-av-009.jpg

Prof. Hans Joachim Schellnhuber, CBE, přední světový klimatolog a poradce A. Merkelové přednášel v úterý 29. září v sídle Akademie věd ČR na téma Problém klimatu a jeho transformativní řešení. „Pokud selžeme ve snaze výrazně snížit emise skleníkových plynů a necháme volný průběh zvyšování průměrné teploty, my, naši sousedé a naše děti budeme vystaveni nesnesitelému nebezpečí,“ uvedl Schellnhuber. „Myšlenka, že vědec nemá zasahovat do společnosti, je nezodpovědná,“ upozornil a nastínil pět způsobů jak transformovat světové hospodářství. Přednáška se konala pod záštitou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše.

více zde

Výstava (nejen) zakázaných umělců v ústavech Akademie věd ČR

1.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151001-vystava-cesty-mohou-byti-rozlicne.jpg

Ústavy tehdejší ČSAV byly v 70. a 80. letech jedním z mála míst, kde mohli vystavovat neoficiální a mnohdy i politicky nežádoucí výtvarní umělci. Výstava s názvem Cesty mohou býti rozličné mapuje výstavní činnost ústavů AV ČR a je přístupná veřejnosti v galerii Národní technické knihovny v Praze 6 do 30. října. Návštěvníci zhlédnou díla velikánů českého výtvarného umění, např. Kurta Gebauera, Olbrama Zoubka či Karla Nepraše. Výstavu, jež je jednou z mnoha akcí, kterou si Akademie věd připomíná 125. výročí svého založení, zahájil iniciátor celého projektu RNDr. Aleš Špičák, CSc., z Geofyzikálního ústavu AV ČR. Úvodní slovo pronesl ředitel NTK Ing. Martin Svoboda a člen Akademické rady AV ČR prof. Pavel Janoušek.

více zde

Putovní výstava Umění vědy v Českých Budějovicích

1.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151001-01.jpg

Do 13. října 2015 můžete zhlédnout na nám. Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích putovní výstavu s názvem Umění vědy. Výstavu připravil Masarykův ústav a Archiv AV ČR v rámci oslav 125. výročí založení Akademie věd. To nejdůležitější a nejzajímavější ze všech ústavů je k vidění na osmnácti velkoformátových panelech, které přesvědčivě dokumentují, jak vědci z Akademie věd ČR provádějí výzkum a řeší otázky ochrany životního prostředí, pěstování a šlechtění plodin, problémy energetických zdrojů, zvýšení kvality materiálů, budoucnost IT technologií a počítačových pamětí. Jednoznačnou převahu má zdraví člověka: vývoj léčiv proti zákeřným nemocem, hledání citlivých diagnostických metod, regenerativní medicína atd.

více zde

Stříbrná pamětní medaile Senátu

29.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150929-senat_medaile_web.jpg

Významné ocenění převzalo od předsedy Senátu PČR Milana Štěcha (projev zde) 17 osobností z oblasti vědy, kultury a veřejného života 25. září 2015 při příležitosti svatováclavského svátku – Dne české státnosti. Mezi laureáty převažovali vědci. Význam vědy ostatně vyzdvihl jeden z oceněných, odborník na ústavní právo a předseda Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových prof. Václav Pavlíček: „Udělení tohoto vyznamenání má letos zvláštní význam. Na počátku roku jsme vzpomněli výročí založení České akademie pro vědu, slovesnost a umění. V budově Senátu také jeho předseda ocenil, co pro český stát znamenal zakladatelský čin Josefa Hlávky a jaký význam má pro českou společnost věda a její podpora." (Projev prof. Pavlíčka zde)

více zde

Český Siemens vyhlašuje 18. ročník Ceny Wernera von Siemense

27.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150927-siemens2.jpg

Již 18. ročník prestižní soutěže pro studenty, vědce a pedagogy technických a přírodovědných oborů startuje. O Cenu Wernera von Siemense se letos zájemci mohou ucházet v pěti kategoriích a dvou zvláštních oceněních – pro Nejlepší absolventskou práci napsanou ženou a nově i o Ocenění za překonání překážek při studiu. Poprvé je vypsána také finanční odměna pro ty, kteří do soutěže doporučí budoucího vítěze. Studenti a vědci mohou své práce a projekty přihlašovat až do 10. listopadu 2015. Autoři nejlepších prací získají finanční odměny v celkové výši přes 1 milion korun. „Také letos spolupracujeme s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří budou garanty jednotlivých kategorií a budou se podílet na vyhodnocení nejlepších prací,“ uvedl Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens Česká republika.

více zde

Přední evropští odborníci na výzkum termojaderné fúze se sešli v Praze

25.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150925-tokamak1.jpg

Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR pořádal ve dnech 24.–25. září 2015 v Praze sedmou Programovou konferenci tokamaku COMPASS, spojenou s 18. setkáním Mezinárodního poradního výboru (The International Board of Advisors). „Hlavním cílem konference byla prezentace parametrů, diagnostického vybavení a možností tokamaku COMPASS a naplánování experimentů pro rok 2016 s co nejširším zapojením spolupracujících evropských laboratoří,“ uvedl ředitel Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR RNDr. Radomír Pánek, Ph.D. Velmi přínosná byla zejména účast významných odborníků v oblasti výzkumu termojaderné fúze.

více zde

Na státní svátek spatříme úplné zatmění Měsíce a před ním tzv. superúplněk

24.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150924-zatmeni-mesice.png

V pondělí 28. září v časných ranních hodinách nastane úplné zatmění Měsíce. Úkaz bude na území České republiky pozorovatelný takřka v celém průběhu. Fáze úplného zatmění potrvá jednu hodinu a dvanáct minut. Znovu takový úkaz spatříme až v roce 2018. Kromě samotného zatmění budeme svědky i takzvaného superúplňku. Právě 28. září ve 3:47 SELČ, tedy pouhou hodinu před maximem zatmění, bude Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi, a to ve vzdálenosti 356 876 km. Tento úplněk bude největší v tomto roce. Oproti nejmenšímu úplňku je superúplňek na nebi úhlově o přibližně 15 % větší. Před začátkem zatmění tedy Měsíc bude svítit více než obvykle.

více zde

Americký psycholog prof. Philip G. Zimbardo převzal nejvyšší vyznamenání Akademie věd ČR

18.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150918-Zimbardo020-main.jpg

Nejvýznamnější ocenění Akademie věd ČR – čestnou medaili De scientia et humanitate optime meritis – předal prof. Philipu Zimbardovi předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Psycholog Philip Zimbardo je známý zejména díky tzv. Stanfordskému vězeňskému experimentu a také autorství mnoha knih. Tou nejznámější je Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí, kterou v ČR loni vydalo nakladatelství Academia. Prof. Drahoš na slavnostním ceremoniálu 18. září v sídle Akademie věd ČR v Praze ocenil jeho zásluhy o rozvoj světové psychologie a vědy i jeho spolupráci s českou vědeckou obcí. „Poprvé jsem tu byl v roce 1969 a s českými odborníky rád spolupracuji dodnes,“ potvrdil prof. Zimbardo. 

více zde

Tři profesoři z Akademie věd ČR na seznamu nejcitovanějších vědců světa

18.9.2015

Na seznamu Highly Cited Researchers, vydávaném společností ISI Thomson Reuters, se letos objevilo 3125 vědců z celého světa. Pouze čtyři z nich jsou z České republiky. V seznamu figurují prof. Petr Pyšek a prof. Vojtěch Jarošík z Botanického ústavu AV ČR a prof. Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Vedle nich ještě lékař prof. Petr Widimský z Univerzity Karlovy v Praze. Vedoucí oddělení ekologie invazí prof. Petr Pyšek je mezi nejcitovanějšími vědci už podruhé – na seznamu byl i v roce 2014. Rovněž prof. Pavel Hobza je na seznamu podruhé a je vůbec nejcitovanějším českým vědcem. V současnosti se věnuje tzv. nekovalentním interakcím a jejich aplikacím, zejména počítačovému designu nových léků.

více zde

AV ČR úspěšně ukončila I. fázi hodnocení výzkumné a odborné činnosti za léta 2010–2014

18.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150918-hodnoceni1.jpg

Každých pět let podstupuje Akademie věd ČR náročné hodnocení práce svých ústavů, které jde až na úroveň jednotlivých výzkumných týmů. V těchto dnech byla na AV ČR úspěšně ukončena první fáze logisticky náročného hodnocení. Hodnocení probíhá ve 27 vědních oborech, tvořících z hlediska obsahu pět oborových skupin. Obory byly pro účely I. fáze hodnocení rozřazeny do 13 panelů (předsedy a členy panelů schválila Akademická rada AV ČR výhradně ze zahraničních odborníků). Na hodnocení výstupů se celkově podílelo 1230 hodnotitelů z 50 zemí celého světa. Ve výjimečných případech (např. výstupy v češtině) provedli hodnocení výstupů i hodnotitelé z České republiky. Těch však bylo pouze 24 a ve všech případech bylo důsledně dbáno na to, aby nedošlo ke konfliktu zájmů.

více zde

Medaile pro chemika prof. Miloše Vlastislava Novotného

17.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150917-novotny1.jpg

Na návrh Vědecké rady AV ČR udělil předseda Akademie věd AV ČR prof. Jiří Drahoš čestnou oborovou medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách prof. Miloši Vlastislavu Novotnému, jednomu z nejcitovanějších chemiků světa. Během své kariéry se prof. Novotný postupně věnoval biochemii, kapilární plynové chromatografii a kombinaci hmotnostní spektrometrie s plynovou chromatografií. Na slavnostním ceremoniálu ve čtvrtek 17. září v sídle AV ČR v Praze předal ocenění místopředseda Akademické rady AV ČR prof. Vladimír Mareček. „Vždy mě zajímaly problémy a jejich řešení,“ uvedl prof. Novotný a dodal, že si cení spolupráce s českými vědci. S mnohými spolupracuje dodnes, ač od roku 1968 žije v zahraničí.

více zde

Více aktualit...