VyhledáváníKalendář akcí

Dnes < 2012 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

AV ČR prošla náročným hodnocením své výzkumné činnosti

news2016 news2016 news2016 news2016
 
Foto: Viktor Černoch (OMK), Stanislava Kyselová (AB)
Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

 

AV ČR prošla náročným hodnocením své výzkumné činnosti

2.5.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/2016-04-21-XLVIII_Akademicky-snem_foto-skys-66_kopie_web.jpg

Akademie věd ČR ukončila hodnocení výzkumné a odborné činnosti svých 54 pracovišť za léta 2010–2014. Šlo o dosud nejpodrobnější hodnocení nejen v samotné AV ČR, ale v celé České republice. Bylo založené na v ČR dosud nepoužité metodě, která spočívala v posuzování odborné činnosti vědeckých týmů zahraničními odborníky v rámci jednotlivých oborů a ve vztahu k aktuální mezinárodní úrovni daného oboru. Práci českých akademiků hodnotilo přes 1400 expertů, kteří pocházeli z 50 zemí, nejčastěji z Německa, Spojených států a Francie. Základním cílem celého projektu bylo získání podrobných fundovaných informací nejen pro strategické řízení AV ČR jako celku, ale i pro řízení jednotlivých výzkumných pracovišť.

více zde

Výstava: Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost

5.5.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160505/160505-01.jpg

Od 6. května má veřejnost možnost navštívit výstavu „Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost“ v prostorách Emauzského kláštera. „Aktuálním impulzem k jejímu uspořádání byla potřeba sdělit nové výsledky odborného bádání v klášteře Na Slovanech,“ uvedla na dnešní tiskové konferenci PhDr. Klára Benešovská, CSc., z Ústavu dějin umění AV ČR, hlavní autorka výstavy. Členka Akademické rady AV ČR PhDr. Taťána Petrasová, CSc., zdůraznila, že výstava je součástí Strategie AV21 v rámci programu Evropa a stát: mezi barbarstvím a civilizací.

více zde

Výzkum neprokázal žádné rozdíly v míře delikventního chování mezi českými a romskými žáky

2.5.2016

Podle nové studie provedené v University of Kentucky ve spolupráci s Psychologickým ústavem AV ČR a publikované v prestižním časopise Journal of Criminal Justice nebyly nalezeny žádné rozdíly v užívání alkoholu, krádežích a školních přestupcích mezi romskými a českými žáky navštěvujícími stejné školy. „Věříme, že naše studie přináší výsledky, které jsou v rozporu s poměrně rozšířeným negativním pohledem na romskou mládež. Oproti očekávání romské děti v naší studii neuváděly vyšší míru užívání alkoholu, krádeží nebo školních přestupků ve srovnání s českými neromskými vrstevníky,“ říká prof. Alexander T. Vazsonyi z University of Kentucky, první autor nové studie, která byla zveřejněna v Journal of Criminal Justice, špičkovém kriminologickém časopise.

více zde

Ocenění pro prof. Jana Svobodu

2.5.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160502-Svoboda-Jan-Konference_vedy-a-techniky_foto_skys098ad.jpg

Prof. Jan Svoboda, přední český molekulární genetik z Ústavu molekulární genetiky AV ČR (ÚMG), byl zvolen zahraničním spolupracovníkem Národní Akademie věd USA (NAS). Podle ředitele ÚMG prof. Václava Hořejšího je to pro českého genetika mimořádná pocta. „Každý vědec, který se do tohoto exkluzivního vědeckého klubu s více než 2000 americkými členy a 440 zahraničními dostane, si toho nesmírně váží a profesor Svoboda si to rozhodně zaslouží, protože patří mezi světové zakladatele retrovirologie. Už v 60. letech pokládal základy tomuto oboru,“ říká prof. Hořejší.

více zde

Jarní exkurze do světa vědy právě začaly!

2.5.2016

Vědci z Akademie věd ČR každoročně seznamují širokou veřejnost s nejrůznějšími obory své badatelské práce v rámci největšího vědeckého festivalu v České republice Týden vědy a techniky AV ČR. Aby vyhověli všem zájemcům, kteří jim chtějí nahlédnout „pod pokličku“, připravili jeho jarní pokračování. Od 2. května do 30. června 2016 proto mohou studenti i široká veřejnost navštívit Jarní exkurze do světa vědy jako volnou část listopadového festivalu. Zatímco v loňském roce si na vědu „posvítili“, letos je pro návštěvníky všech věkových kategorií připravena Věda, které rozumíte.

více zde

Vyhlášení soutěže věda fotogenická 2016

2.5.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160502-veda-fotogenicka.jpg

Spolek Fórum Věda žije! a Středisko společných činností AV ČR vyhlašují třetí ročník fotografické soutěže pro zaměstnance Akademie věd ČR Věda fotogenická. Maximálně tři fotografie ve dvou kategoriích mohou autoři posílat do 30. června 2016. Z Kategorie 1 (fotografie s vědeckou tematikou, tj. snímky objektů vědeckého zkoumání, přístrojů, části živé a neživé přírody, jevů či činností souvisejících s prací v AV ČR) vybere porota snímky do kalendáře AV ČR. Vítězné snímky z Kategorie 2 (vědci ve fotografii) budou vybrány na výstavu. Podrobné informace na www.vedafotogenicka.cz.

 

více zde

Výstava Umění vědy k vidění v Ostravě

29.4.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160429-01.JPG

Exteriérovou výstavu Umění vědy mohou nově zhlédnout návštěvníci Moravskoslezského kraje, konkrétně ti, kteří zavítají do areálu Dolní oblasti Vítkovice. Ve venkovních prostorách tohoto industriálního areálu je k vidění 18 panelů představujících vědecké úspěchy Akademie věd ČR. „Snažili jsme se přiblížit nejen historii, ale i současnost ve všech 54 ústavech Akademie věd,“ upřesnil autor výstavy PhDr. Tomáš Pavlíček z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Vstup na výstavu je volný.

více zde

ČR přivítá Radu ředitelů jednoho z nejvýznamnějších světových odborných časopisů

28.4.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160428-eso1613i.jpg

V pátek 29. dubna se bude v Praze konat zasedání Rady ředitelů (Board of Directors) mezinárodního časopisu Astronomy and Astrophysics. Z hlediska české participace v evropské astronomické komunitě je to významný odborný časopis, který zaštiťuje Evropská jižní observatoř a Astronomický ústav AV ČR zaštiťuje účast jménem všech astronomů z ČR. 

více zde

Předseda AV ČR ocenil vybrané zaměstnance

28.4.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160428/160428-01.jpg

Dlouholetou práci pro ústavy Akademie věd České republiky ocenil její předseda prof. Jiří Drahoš, který ve středu 27. dubna 2016 udělil Děkovné listy AV ČR devětadvaceti zaměstnancům, kteří významně přispěli k úspěšné činnosti svých pracovišť. Oceněným zaměstnancům, kteří jako dárek obdrželi knihu Dějiny Akademie věd ČR v obrazech autorů Martina France a Vlasty Mádlové z produkce nakladatelství Academia, poblahopřáli rovněž ředitelé jednotlivých ústavů.

více zde

Na Veletrhu vědy v pražských Letňanech okusíte vědu všemi smysly

27.4.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160427-logo-veletrh-vedy-2016.jpg

Akademie věd České republiky připravuje ve dnech 19.–21. května 2016 pro malé i velké zájemce o vědu a výzkum druhý ročník Veletrhu vědy v PVA EXPO Praha v Letňanech. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé interaktivní expozice jednotlivých ústavů Akademie věd ČR, muzeí, science center, univerzit a dalších institucí, které se zabývají vědou ve všech jejích podobách. Na ploše 4000 m2 na ně čekají desítky různě tematicky zaměřených stánků, novinkou je zastoupení také humanitních oborů, jako je třeba archeologie nebo psychologie. Vstup je zdarma.

více zde

Videozáznam z konference vědeckých týmů AV ČR

27.4.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160427.jpg

Odbor audiovizuálních technologií SSČ AV ČR připravil videozáznamy přednášek z konference vědeckých týmů AV ČR, konané 24. března 2016 v sídle Akademie věd ČR v Praze. Na konferenci, kterou uspořádala Vědecká rada AV ČR, představilo činnost svých týmů třináct předních českých vědeckých osobností. Výběr jednotlivých témat se odvíjel od hodnocení výzkumné a odborné činnosti pracovišť AV ČR za léta 2010–2014, které bylo právě dokončeno. Komise s mezinárodním zastoupením doporučily právě tyto týmy pro prezentaci na konferenci, jež ilustrovala část špičkového výzkumu, který se v AV ČR aktuálně provádí.

více zde

Film z produkce Akademie věd ČR získal cenu poroty na festivalu Academia film Olomouc

26.4.2016

/sys/galerie-obrazky/news-2016/160426-afo-martina.jpg

Režisérka Martina Spurná převzala na 51. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO) významné ocenění – Zvláštní cenu poroty za film Pohyby. Film z produkce Akademie věd ČR tak uspěl v konkurenci např. dokumentu nominovaného na Českého lva. Film Akademie věd „Pohyby – za tajemstvím hlubinných procesů Země“ soutěžil celkem se čtrnácti českými dokumentárními filmy, z nichž polovina byla vyrobena v produkci České televize. Porota film Pohyby nakonec ohodnotila lépe než například dokument nominovaných akademiky na cenu Český lev 2015 (LSD made in ČSSR).

více zde

10 let Akademické prémie

25.4.2016

V roce 2006 Akademická rada AV ČR ustanovila ocenění určené vědeckým osobnostem, které v mezinárodním měřítku patří ke špičce svého oboru. Akademická prémie představuje nástroj podpory špičkového výzkumu a je nejvýznamnějším vědeckým grantem v České republice. Finanční prémie do výše pěti milionů Kč ročně zahrnuje po dobu šesti let náklady spojené s výzkumem, pořízením přístrojů a mzdami pro nositele a jeho spolupracovníky. K desátému výročí založení ocenění připravil Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR výstavu, která prezentuje výsledky ukončených grantů. Výstavu je možné zhlédnout v prvním patře hlavní budovy AV ČR na Národní 3.

více zde

Více aktualit...