VyhledáváníKalendář akcí

Dnes < 2012 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

XLVI. zasedání Akademického sněmu AV ČR

news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 
Foto: Zdeněk Rerych

 

 

XLVI. zasedání Akademického sněmu AV ČR

23.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150423-snem.jpg

Ve čtvrtek 23. 4. 2015 se uskutečnilo XLVI. zasedání Akademického sněmu AV ČR, který schválil mj. výroční zprávu o činnosti AV ČR a zprávu o hospodaření. Většina vystupujících své projevy směřovala k tématu financí. „Naším cílem je, aby česká věda dostala nový impuls,“ připomněl ve svém úvodním slově stanovisko vlády ČR její místopředseda pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Probíhající jednání o rozpočtu komentoval i předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš: „Já i moji kolegové budeme usilovat o to, aby vláda schválila takový návrh výdajů státního rozpočtu, který bude stimulovat rozvoj vědy a výzkumu v České republice.“

více zde

Jarní exkurze do světa vědy

22.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150422-jarni-exkurze.png

Na květen a červen připravili pracovníci Akademie věd České republiky Jarní exkurze do světa vědy. Akce se koná na vybraných pracovištích AV ČR jako volná část festivalu Týden vědy a techniky 2015 a je zaměřena nejen na studenty středních škol, ale i na širokou veřejnost. Návštěvníci budou mít možnost se setkat s vědci přímo v jejich působišti a získají zábavnou formou detailní informace o jejich práci. Mohou se tak seznámit s činností vědeckých ústavů a mj. pozorovat hvězdnou oblohu s astronomy, vydat se na cestu časem s archeology anebo historiky, navštívit laboratoře s mikrobiology, prozkoumat staré rukopisy společně s knihovníky či se s fyziky věnovat možným řešením nedostatku energie v budoucnosti. Program akce naleznete zde.

více zde

Pohyby – za tajemstvím hlubinných procesů Země

21.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150421-pohyby.jpg

Expedice českých vědců za polární kruh je tématem nového dokumentárního filmu, který vyrobilo Středisko společných činností AV ČR společně s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR za finanční podpory Akademie věd ČR. Vypravit se s českými geology do pustých krajů souostroví Špicberky bylo pro tvůrce dokumentu výzvou. „Důkladná příprava byla nutná. Museli jsme se připravit na natáčení v extrémních podmínkách. Počasí k nám naštěstí ale bylo velmi milosrdné,“ říká kameraman Tomáš Kopecký. Režisérka filmu Martina Spurná dodává: „Na strach z medvědů při natáčení zapomenete, ale neustálá zodpovědnost je na místě.“ Populárně-naučný dokument měl premiéru 16. května na 50. ročníku festivalu Academia film Olomouc. Zhlédnout jej můžete 4. 6. v kině Ponrepo v Praze v rámci Jarní exkurze do světa vědy.

více zde

Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2015

20.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150420-karlovy-vary-2015.jpg

Workshop věnovaný astrofyzice vysokých energií, pozemním experimentům a pozorováním zejména robotickými dalekohledy se uskuteční v Karlových Varech od 20. do 24. dubna. Spolu s dalšími čtyřmi institucemi jej pořádá Astronomický ústav AV ČR. Astronomové „rentgenové oči“ potřebují, a proto se již podvanácté odborníci na rentgenovou astronomii sjedou do České republiky. Rentgenové záření vydávají zejména systémy, v nichž proudí hmota na neutronovou hvězdu, černou díru nebo na bílého trpaslíka. Ve vzdáleném vesmíru (tedy v jiných galaxiích) pak jde často o objekty, v nichž právě probíhá tzv. gama záblesk (způsobený zvláštním druhem supernovy, případně kolizí dvou kompaktních objektů). Dalším druhem zdrojů rentgenového záření jsou aktivní galaktická jádra. Více v tiskové zprávě.

více zde

Výstava Strategie AV21 v Poslanecké sněmovně

17.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150417-strategie-av-21-v-parlamentu1.JPG

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR dnes byla zahájena výstava „Strategie AV21“ Akademie věd ČR. Výstavu tvoří přehledné panely informující o mezioborových výzkumných programech pracovišť Akademie věd ČR, které aktuálně reagují na problémy a výzvy dnešní společnosti. Každý roll-up popisuje konkrétní program a výzkumné cíle a jmenuje jeho koordinátora a řešitele. Návštěvníci sídla Poslanecké sněmovny PČR mohou výstavu zhlédnout ve výstavních prostorách Atria Sněmovny, Praha 1, Sněmovní 4. Výstavu připravila Kancelář AV ČR. Roll-upy byly vystaveny i při semináři „Konec II. světové války a dopady na českou společnost“, který se konal v Poslanecké sněmovně PČR ve čtvrtek 16. dubna 2015 pod záštitou předsedy PS PČR Jana Hamáčka a předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše.

více zde

Seminář o důsledcích druhé světové války pro Československo

17.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150416-seminar-o-dusledcich-druhe-svetove-valky-pro-ceskoslovensko-1.jpg

Ve čtvrtek 16. dubna se v prostorách Poslanecké sněmovny PČR uskutečnil seminář „Konec II. světové války a dopady na českou společnost“. Akce pod záštitou předsedy PS PČR Jana Hamáčka a předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše se konala v rámci cyklu seminářů „Vědecké poznatky – základy pro lepší, konkurenceschopnou společnost“, organizovaných na základě memoranda o vzájemné spolupráci obou zmíněných institucí z r. 2012. Že je téma semináře stále živé, připomněl prof. Jiří Drahoš: „Vzhledem k novým napětím v mezinárodních vztazích získává toto téma přesah zasahující i do politické sféry.“

více zde

V on-line diskusi světových ekonomů v New Yorku se bude diskutovat i o vhodnosti Eura pro ČR

15.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150415-online-svejnar.jpg

O půlnoci ze středy na čtvrtek 15.–16. dubna těsně po půlnoci v době 00.00–01.30 hod. SELČ (18.00–19.30 hod. newyorského času) bude možno na internetu sledovat on-line panelovou diskusi na téma „Evropa: Současná situace a cesta vpřed“, která se uskuteční v Centru globální hospodářské politiky na Columbia University (CGEG). Panelové diskuse se kromě Jana Švejnara z IDEA při CERGE-EI (společné akademické pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu AV ČR) v Praze jako hlavní vystupující zúčastní ministr financí Spolkové republiky Německo Wolfgang Schäuble, držitelé Nobelovy ceny za ekonomii Joseph E. Stiglitz a Edmund S. Phelps a dále profesor ekonomie z Columbia University Alessandra Casella.

více zde

Rozhovor s předsedou GA ČR

14.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150414-netuka.jpg

V čele Grantové agentury České republiky je od října loňského roku prof. Ivan Netuka. Když tuto organizační složku státu, která od roku 1993, v současné době jako jediná instituce svého typu, podporuje účelovou formou základní výzkum, převzal po demisi svého kontroverzního předchůdce, musel v prvé řadě okamžitě znovu nastavit komunikaci agentury s vědeckou obcí. O tom, co se za několik uplynulých měsíců již podařilo, pohovořila s profesorem Netukou, který je mj. místopředsedou Grémia pro vědecký titul DSc., byl dlouholetým členem Akademického sněmu a také je členem Rady Matematického ústavu AV ČR, šéfredaktorka Akademického bulletinu Mgr. Marina Hužvárová. Více viz rozhovor Souboj o harmonii grantového potenciálu na http://abicko.avcr.cz/.

více zde

Světové akademické ocenění pro Jana Švejnara

14.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150414-svejnar.jpg

Český ekonom Jan Švejnar, spoluzakladatel CERGE-EI, společného akademického pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu Akademie věd České republiky (NHÚ AV ČR), a ředitel think tanku IDEA při NHÚ AV ČR získal Cenu IZA. Jde o vysoké akademické ocenění za vědeckou práci věnovanou tématům ekonomie práce, ekonomického rozvoje a přechodu od centrálně řízené k tržní ekonomice. Cenu IZA uděluje Institut pro studium práce (Institute for the Study of Labor, IZA), sídlící v německém Bonnu, a je nejvýznamnějším vědeckým oceněním na světě udělovaným na poli ekonomie práce. Mezi dosavadní laureáty Ceny IZA patří světoznámí akademičtí ekonomové včetně nositelů „Nobelovy ceny za ekonomii“ Dale Mortensena a Christophera Pissaridese.

více zde

Srdce ve zdraví i nemoci

10.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150410-logo-fyz.jpg

Experimentální výzkum a moderní kardiochirurgická léčba srdce budou tématem přednášky prof. MUDr. Bohuslava Ošťádala, DrSc., a prof. MUDr. Jana Pirka, DrSc., kterou pořádá Fyziologický ústav AV ČR v rámci cyklu „Lidské tělo ve zdraví i nemoci“. Prof. Ošťádal je významným vědcem Fyziologického ústavu AV ČR, zabývá se experimentální vývojovou kardiologií a je předsedou Mezinárodní akademie kardiovaskulárních věd. Známý kardiochirurg prof. Pirk, přednosta Kardiocentra a Klinky kardiovaskulární chirurgie IKEMu, mj. jako druhý na světě voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Přednáška se koná ve středu 15. dubna 2015 v 17 hodin ve velkém sále Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě. Místa si prosím rezervujte na e-mailu: diana.moosova@fgu.cas.cz.

více zde

Velká Morava v Praze

9.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150409-vystava-velka-morava.jpg

Archeologický ústav AV ČR a Moravské zemské muzeum ve spolupráci se Správou Pražského hradu uspořádaly a zvou na výstavu Velká Morava a počátky křesťanství. Mezinárodní putovní výstava, která byla již k vidění v Brně, představí nejvýznamnější archeologické nálezy z období Velké Moravy, státního útvaru, který v 9. století existoval na území dnešní střední Evropy a hrál zde významnou úlohu. „Mnohé představované předměty ze starších i nových archeologických výzkumů jsou národními kulturními památkami a řada z nich nebyla dosud nikdy vystavována,“ shodují se oba hlavní autoři výstavy – doc. PhDr. Pavel Kouřil, CSc., ředitel Archeologického ústavu AV ČR v Brně, a doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc., z Moravského zemského muzea. Výstava bude otevřena denně od 10 do 18 hod. v Císařské konírně Pražského hradu od 17. 4. do 28. 6. 2015.

více zde

Expedice vesmír hledá kosmonauty pro let k asteroidu

9.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150409-expedice-vesmir-2015.jpg

Úkolem pro posádku rakety, která ve třetím ročníku popularizační soutěže pro děti ve věku 10–15 let odstartuje simulovaným letem do vesmíru, je zachránit lidstvo před srážkou čtyřkilometrového imaginárního asteroidu se Zemí v roce 2045. Doletět k němu, odebrat vzorky a poté nejvýkonnějším laserem světa odklonit těleso z jeho dráhy. Děti se během přípravy na let setkají s vědci z Akademie věd ČR, kteří je připraví na vše, co na své kosmické pouti budou potřebovat. „Naši specialisté posádku vyškolí tak, aby při své misi dokázala ovládat výkonné lasery,“ láká budoucí kosmonauty vedoucí projektu ELI Beamlines Roman Hvězda z Fyzikálního ústavu AV ČR.

více zde

Jupiter se třemi měsíci

8.4.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150408-astrofotografie-mesice-brezen-2015-Sandler.jpg

Česká astrofotografie měsíce

 

Planety sleduje nejen Hublleův kosmický dalekohled, ale prolétají kolem nich také sondy a zblízka je snímkují. Vyfotografovat planetu a její měsíce ze zemského povrchu není ale vůbec snadný úkol. Brilantní fotografie se povedla RNDr. Karlu Sandlerovi, který nejen podrobně zachytil pásovou strukturu Jupitera, ale dokonce i detaily na třech z jeho čtyř největších měsíců. Těch má Jupiter přes šedesát. Na vyfotografovaném měsíci Io je řada neustále aktivních sopek. Vybuchují a vyvrhují magma do vesmíru do vzdálenosti více než 300 kilometrů. Měsíc Europa zase naplňuje vědce nadějí, že v jeho hlubinném oceánu slané vody půjde nalézt stopy mimozemského života. Více v tiskové zprávě zde.

více zde

Více aktualit...